Nagyon ritka állatot találtak a Vértesben

2 months 6
ARTICLE AD BOX

Első alkalommal találtak hosszúszárnyú denevért a Vértesben – számolt be róla a Duna-Ipoly Nemzeti Park. A ritkaságnak számító állatra február 6-án bukkantak rá, az éves téli denevérmonitoring alkalmával.

Évről-évre földalatti denevér élőhelyeket – pincéket, barlangokat, volt katonai bunkereket – nézünk át a területen. Ilyenkor keressük és regisztráljuk, dokumentáljuk a talált denevérek faji megoszlását és mennyiségét

– árulta el Dr. Hegyi Zoltán, természetvédelmi őr. Az idei monitoringon az nemzeti park dolgozóit önkéntesek is segítették.

Február 6-án összesen 14 földalatti denevér telelőhelyet ellenőriztek. Az egyik élőhelyen, a Gánthoz tartozó Szikla-pincének hívott szálláshelyen, 7 kis patkósdenevért (Rhinolophus hipposideros), 1 nagyfülű denevért (Myotis bechsteinii), valamint egy igazi faunisztikai ritkaságot is találtak.

Egy hasadékban megbújva, a pincében tanyázott 1 példány hosszúszárnyú denevér (Minipoterus schreibersii) is.

Ez a denevérfaj Magyarországon évtizedekkel ezelőtt gyakorinak számított a barlangos vidékeken, ám mára a legtöbb élőhelyről eltűnt. Komoly kolóniák már csak az Északi-középhegység területén ismertek, a Vértesben most először figyelték meg.

Szálláshelyet szinte kizárólag barlangokban és felhagyott bányavágatokban foglal magának, bár kivételesen épületek padlástereiben is megtelepedhet. Nagy kolóniákban él, gyakran más melegigényes denevérfajokkal vegyesen. Teleléskor is szeret tömegben tartózkodni, de ilyenkor magányosan is találkozhatunk vele.

Röpte rendkívül gyors, akár 50-55 kilométer per órás sebességgel is képes haladni. Széles farokvitorlájának köszönhetően manőverező képessége lenyűgöző, a nagy repülési sebesség ellenére is általában közvetlenül a lombkoronaszint felett vadászik.

A hosszúszárnyú denevér Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 ezer forint. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája sebezhető fajként tartja számon. Állománya csökkenő tendenciát mutat, bizonyos területeken – például a Kárpátalján és a Krím félszigeten – már kihalt.

The post Nagyon ritka állatot találtak a Vértesben first appeared on National Geographic.

Tovább a teljes bejegyzéshez