- Az elesés nagy veszéllyel fenyegeti az idősebbeket.
- Az alábbi fitnesz teszt megmondja, mekkora eséllyel esel el idős korodban.
- Megfelelő gyakorlatokkal csökkenthetjük az elesés kockázatát.
Időseknél a sebesülésekből származó elhalálozások tekintetében vezető ok az elesés. Fontos, hogy amit csak tudunk, megtegyünk az esetleges elesések számának csökkentésére. Jó hír, hogy már fiatalabb korunkban is edzhetjük testünket a később bekövetkező balesetek ellen.
Az egyik legjobb fitneszgyakorlat, amit erre a célra bevethetünk, egyben azt is elárulja, milyen eséllyel eshetünk el idősebb korunkban – abban az esetben, ha nem kezdünk el már most dolgozni az erőnlétünkön.

Az elesés komoly veszéllyel fenyegeti az idősebbeket
Az amerikai Mayo Clinic kutatói szerint az, hogy mennyi ideig vagyunk képesek a nem domináns lábunkon állva egyensúlyozni, előrejelezheti, hogy mekkora eséllyel esünk el idősebb korunkban.
Fitnesz teszt az elesés megjóslására
Egy, a Public Library of Science One lapban közölt felmérésben összesen negyven 50 év fölötti, egészséges alany általános erőnlétét vizsgálták, és arra jutottak, hogy minél idősebb volt valaki, annál kevesebb ideig volt képes féllábon egyensúlyozni. Egészen pontosan azt találták, hogy 10 évenként 2,2 másodperccel csökkent az az idő, ameddig a nem domináns lábukon tudtak álldogálni az alanyok. És értelemszerűen, minél tovább tudtak egyensúlyozni, annál kisebb eséllyel estek el.
Mindez azért fontos, mert az elesés akár óriási veszéllyel is fenyegetheti az idősebbeket. A kor előrehaladtával csontritkulás ütheti fel a fejét a szervezetben, aminek következtében könnyebben törhetjük el a végtagjainkat, illetve, ha a fejünket ütjük meg, akár agyvérzésünk is lehet egy-egy esés következtében.
Mennyi az annyi?
Kutatók szerint, amennyiben képesek vagyunk 20–30 másodpercig egyensúlyozni a nem domináns lábunkon ácsorogva, nincs okunk aggódni. Amennyiben erre képtelenek vagyunk, érdemes napjában többször is gyakorolnunk a leülés-felállást és a féllábon egyensúlyozást, hogy eddzük az egyensúlyozáshoz szükséges izmainkat.
Ezenkívül érdemes még sokat lépcsőzni, 30 percenként mászkálni kicsit az irodában/lakásban, székre támaszkodva guggolásokat végezni, de ha igazán elhivatottak vagyunk, négyütemű fekvőtámaszokat is végezhetünk a cél érdekében.
Ha pedig úgy érezzük, a megszokottnál gyakrabban esünk el mostanában, értesítsük erről az orvosunkat, hogy kideríthesse, nem húzódik-e esetleg valamilyen másféle gond a furcsa tünet mögött!
Forrás: Huffington Post, Fotók: Getty Images
The post Zseniálisan egyszerű teszt, amiből kiderül, mekkora eséllyel esel el idősebb korodban first appeared on Marie Claire.