Visszaesett az orosz olajkitermelés, de a hazai autósoknak most nem kell aggódniuk

2 months 2
ARTICLE AD BOX

Tovább csökkent az orosz nyersolajtermelés, januárban már azt a kvótát sem érte el, amelyet az Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és társult tagjai (OPEC+) számára lehetővé tett – írja a Bloomberg.

Számokban: az orosz olajtermelési adatok nem nyilvánosak, a lap belső forrásból fért hozzá a januári számokhoz. Napi 8 millió 962 ezer hordóra tette a kitermelt mennyiséget, ami 16 ezer hordóval marad el a kvótától.

Miért fontos ez? Oroszország korábban túltermelt, és azt ígérte, hogy egy ideig a kvóta alatti termeléssel kompenzálja a korábbi pluszt. Elképzelhető tehát, hogy csak ez történik, mivel azonban téli viszonyok között az ország olajmezői nehezen szabályozhatók, olyan feltételezés is megjelent, hogy a lelőhelyek kimerülése és az eszközök karbantartásának hiánya tükröződik az adatokban.

  • Ez rossz hír lenne az orosz vezetésnek, hiszen az olajexport az ország legfontosabb bevételi forrása.

Tágabb kontextus: az Egyesült Államok januárban új szankciókat vetett ki az orosz olajiparra, feketelistára téve a kivitel jelentős részét szállító tankerhajókat. Ennek eredménye azonban február közepéig nem mutatkozott meg a kiviteli adatokban az átmeneti mentességek miatt.

  • Az orosz olaj legnagyobb vásárlójává vált India a hírek szerint gőzerővel dolgozik az új szankciók megkerülésén.

Igen, de: a kisebb orosz felhozatal és a szankciók okozta bizonytalanság miatt nőtt az érdeklődés a közel-keleti olaj iránt. Ennek nyomán Szaúd-Arábia, Irak, az Egyesült Arab Emírségek és Omán is jelentősen növelte szerződéses olajárait.

  • A hét elején a kisebb orosz kitermelésről szóló hír is hozzájárul a kőolaj drágulásához, igaz, szerdán az áremelkedés egy részét már eltüntette a piac a nagyobb amerikai olajkészletről szóló hír hatására.

Alulnézet: Magyarországon egyelőre nem várható az üzemanyagárak emelkedése, mert a forint erősödött a dollárral szemben. Az egy hónappal ezelőtt jellemző 403 feletti értékekről szerdán 390 forint közelébe gyengült a dollár, ez pedig ellensúlyozza az olajárak emelkedését.

  • Csütörtökön várhatóan nem is változnak a benzin- és gázolajárak a holtankoljak.hu szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szankciók mellett ukrán drónok is szorongatják az orosz olajexportotHamarosan kiderül, betartják-e a vevők az orosz tankerek és olajvállalatok elleni új szankciókat. Közben leállt egy nagy orosz olajexport-terminál.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMáris megzavarták az orosz olajexportot az új amerikai szankciókHárom tankerhajó vesztegel Kína keleti partjainál, miután az Egyesült Államok újabb orosz hajókat vett fel szankciós listájára.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre jobban szenved az orosz energiaszektor a háború és a szankciók miattA költségvetési bevételek harmadát adó ágazat eddig jól teljestett, de egyre több probléma nehezíti a működését, amit az orosz fogyasztók is meg fognak érezni.

The post Visszaesett az orosz olajkitermelés, de a hazai autósoknak most nem kell aggódniuk first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.

Tovább a teljes bejegyzéshez