Az ázsiai gepárd a gepárdoknak egy olyan alfaja, amely már csak Iránban marad fenn, holott valaha a Vörös-tengertől egészen Indiáig terjedt az élőhelye. Az ország környezetvédelmi hatóságának vezetője, Sina Anszári beszélt arról, hogy már Iránban is csak 17 példány él. „A védelmükre különböző intézmények együttműködésére van szükség” – mondta.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint a gepárdnak összesen öt alfaja létezik világszerte mintegy 6600 példánnyal; a legtöbb Dél-Afrikában él. Az ázsiai gepárd afrikai rokonához hasonlóan rendkívül gyors nagymacskaféle.
Az elmúlt évszázadban a faj populációja teljesen felmorzsolódott, holott az 1990-es években még mintegy négyszáz egyedről tudtak, 2007-ben pedig 60-100 becsülték állományukat. A faj kihalását részben az orvvadászat és élőhelyének szűkülése okozta, továbbá az, hogy levadásszák fő prédáját, a gazellákat. Sok ázsiai gepárdot ütöttek el autók, vagy öltek meg juhászkutyák, mivel az iráni állam engedélyezi, hogy a juhászok a gepárdok élőhelyein legeltessenek. (MTI)