Sokkoló áradatokat közölt a KSH, gyorsult az infláció, az élelmiszerek ára több mint 7 százalékkal nőtt

2 months 4
ARTICLE AD BOX

Februárban 5,6 százalék volt az éves infláció, ezen belül az élelmiszerek 7,1 százalékkal drágultak tavaly februárhoz képest – közölte kedden a KSH. Legnagyobb mértékben a liszt ára nőtt, 44 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Durván drágult az étolaj (27,5%), a tojás (24,7%) és a tej is (22,%).

Az inflációnak a hektikusan változó gazdasági hatásoktól megtisztított része, az úgynevezett maginfláció – ami általános inflációs rátánál jobban jelzi a nemzetgazdaság árszínvonalának hosszabb távú tendenciáit – még ijesztőbb értéket mutat, 6,2 százalék volt. A nyugdíjasinfláció 5,6 százalékos lett.

Havi alapon 0,8 százalékos volt az infláció, ezen belül az élelmiszerárak 1,2 százalékkal haladták meg a januárit. Az étolaj ára egyetlen hónap alatt 5,4 százalékkal, a kávéé 5,2, a margariné 4,4 százalékkal nőtt. Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 3,8, a kenyér 3,3, a párizsi és kolbász 2,7, a csokoládé, kakaó 2,3, a vaj- és vajkrém 2,0, a baromfihús 1,9 százalékkal került többe.

Az újra felpörgő drágulási hullám miatt az élelmiszerinfláció közel másfél éves csúcsra nőtt, újra azon a szinten van, mint 2023 novemberében volt.

Az inflációs adat nem meglepő annak fényében, hogy az infláció legyőzését már decemberben kihirdető Nagy Márton gazdasági miniszter szombaton, a kamara gazdasági évnyitóján jelezte: nem lassult érdemben az áremelkedés intenzitása, sőt, az élelmiszerárak növekedése még gyorsulhatott is. A miniszter akkor azt mondta: az élelmiszerinfláció akár 7 százalékos is lehetett a múlt hónapban, de magas volt a pénzügyi szolgáltatók díjának emelkedése is, erről korábban itt írtunk.

A kormány a múlt héten bejelentette, hogy önkéntes árcsökkentést várnak a kiskereskedelmi szereplőktől. Szombaton azt mondta a miniszter, hogy a 6 nagy áruházlánc közül eddig 2 adott értékelhető, a kormány szerint elfogadható vállalást, a többieknek, ahogy akkor mondta, „van még fél hetük”.

Januárban 5,5 százalékos éves magyarországi inflációt mért a KSH, ez az EU-ban a legmagasabb érték volt. Az élelmiszerárak akkor 6 százalékkal nőttek.

Tovább a teljes bejegyzéshez