Január közepén, az előzetes turisztikai számok alapján Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) elnöke már jelezte, hogy rekordot döntött a hazai turizmus, 44 millió fölé ért a vendégszám.
Most pedig a KSH közölte a még pontosabb számot:
Tavaly 44,2 millióra nőtt a vendégéjszakák száma, ami 5,8 százalékos emelkedést jelent.
A vendégek száma pedig 11 százalékkal nőtt a magyarországi szálláshelyeken. Az MTÜ elnöke korábban arra is rámutatott, hogy „soha ennyien nem utaztak hozzánk külföldről, soha nem pihent ennyi hazai vendég az országhatáron belül, és soha nem keletkezett ennyi bevétel a szálláshelyeken”.
A kiváló eredményekhez jelentős mértékben járultak hozzá a magasan szárnyaló légi forgalmi adatok
– jelezte januárban Guller Zoltán. Felfedte, hogy november végéig a járatok számának közel 17 százalékos bővülése mellett 16 millió utas fordult meg a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ami közel ötödével múlja felül a megelőző évi adatokat.
Az év utolsó hónapjában is szépen teljesített az ágazat, decemberben a vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 8,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A turizmus teljesítménye meghatározó lesz az idén várható növekedésben, mivel az ágazat már most a GDP csaknem 13 százalékát adja. Emlékezetes, hogy Orbán Viktor miniszterelnök repülőrajtot és fantasztikus évet ígért 2025-re, amelynek meghatározó része lenne egy jelentősebb gazdasági növekedés.
NGM: 2024 rekordév a turizmusban
A KSH és az NTAK friss turisztikai adatait a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is kommentálta:
2024 rekordév a turizmusban: tavaly 6 százalékkal, 44,2 millióra nőtt a vendégéjszakák száma, a vendégek száma pedig 11 százalékkal emelkedett. Magyarország nemzetközi szinten is vonzó turisztikai célpont, az ide utazók 10 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el.
A lapunknak küldött közleményben hozzáfűzték: „a magyar családok egyre többet költenek kikapcsolódásra és utazásra, ami a lakosság bizalmának folyamatos erősödését jelenti”.
Rámutattak, hogy „Magyarország népszerűsége a hazai és a nemzetközi turisták körében egyaránt növekszik. A külföldről hazánkba érkező vendégek száma 715 ezer volt, számuk több mint 20 százalékkal múlta felül a 2023. decemberi adatokat”.
A magyarországi szálláshelyekre összességében 18 millió vendég érkezett 2024-ben, ez csaknem 11 százalékkal volt több, mint 2023-ban. A belföldi vendégek száma mintegy 9,3 millió volt, míg külföldről 8,7 millió vendég érkezett hazánkba.
Az év egészét tekintve a belföldi vendégek száma 5,2 százalékkal, a külföldről érkezett vendégek száma több mint 17 százalékkal bővült.
Tavaly is a Balaton volt a legnépszerűbb turisztikai térség, a szálláshelyek a vidéken eltöltött vendégéjszakák 70 százalékát a belföldi vendégeknek köszönhették. A szálláshelyek bevételei országosan közel 16 százalékkal, 1 050 milliárd forintra emelkedtek, míg a vendéglátóhelyek bevétele 11 százalékkal 2 005 milliárd forintra nőtt.
Gazdasági tárca: a fordulat egyértelmű
A gazdasági tárca az év utolsó hónapjával kapcsolatosan kiemelte, hogy csaknem 3 millió vendégéjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyek, ami 8,4 százalékkal volt több, mint 2023 decemberében. A hazai vendégek 1,2 millió éjszakát töltöttek a szálláshelyeken, és az 1,7 millió külföldi vendégéjszaka mintegy 15 százalékkal haladta meg a tavaly decemberi értéket.
Az adatok rávilágítanak, hogy a magyar családok egyre bátrabban és egyre többet fordítanak utazásra és kikapcsolódásra. A fordulat egyértelmű, a családok bizalma fokozatosan erősödik
– fogalmazott közleményében a tárca, majd felsorolta, hogy a fordulat „most már a rekordmagas foglalkoztatásban, a magas reálbéremelkedésben, a fogyasztás látványos bővülésében, a lakossági hitelezés felfutásában, a lakástranzakciók számának dinamikus emelkedésében, az új- és használt autópiac élénkülésében, továbbá a szárnyaló hazai turizmusban is tetten érhető”.
Hozzáfűzték, hogy a turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely mintegy 400 ezer család számára biztosít megélhetést és a tavalyi éves teljesítményét figyelembe véve a gazdaság egyik legfontosabb hajtóerőjévé vált.
(Borítókép: Németh Kata / Index)