Nemzeti sport lett Kanadában az amerikai termékek bojkottja

2 months 8
ARTICLE AD BOX

Egyre több kanadai bojkottálja az amerikai termékeket, sporteseményeket és utazásokat a Trump-adminisztráció ellenséges vámpolitikája miatt. Az sem tett jót a két ország kapcsolatának, hogy Trump többször beszélt arról, hogy Kanada lehetne az Egyesült Államok 51. állama.

  • Ötből négy kanadai már több hazai terméket vásárol, mint az előző amerikai elnökség idején – derült ki az Angus Reid Intézet kutatásából.

Igen, de: a kanadai kormány szintén 25 százalékos vámot vetett ki az Egyesült Államokból érkező termékekre, köztük a borra, a tömény szeszesitalokra és a sörre is.  

Alulnézet: a torontói Gram’s Pizza tulajdonosa, Graham Palmateer úgy döntött, ezentúl nem vesz amerikai összetevőket az ételek készítéséhez. A kaliforniai paradicsomot felváltja az olasz, az olcsó amerikai gomba helyett pedig inkább drágábbat vesz, közelebbről.

  • Egy montreali kávézóban, a Coco and Beanben americano helyett már canadiano kávét lehet inni. A felhasznált alapanyagok nagy része kanadai, és a néhány amerikai terméküket is igyekeznek kanadai helyettesítővel kiváltani a közeljövőben.
  • Leveszik több kanadai régió boltjainak polcairól a Brown Forman termékeit, köztük a Jack Daniel’s whiskey-t is.  

Mit mondanak ők? A Jack Daniel’s gyártójának ügyvezetője, Lawson Whiting aránytalan válaszlépésnek tartja a bojkottot, szerinte ez rosszabbul érinti őket, mint az Egyesült Államok vámjai. Annak ellenére mondta ezt, hogy a kanadai piac a vállalat eladásainak mindössze 1 százalékát teszi ki. A másik vámokkal sújtott ország, Mexikó viszont a cég tavalyi eladásainak 7 százalékát tette ki.

  • A Brown-Formannek így sem jön jól a bojkott, mivel januárban 700 dolgozótól váltak meg, és bezártak egy Kentuckyban működő üzemet is, ahol whiskey-k és likőrök számára készítettek hordókat.

Felülnézet: Ontario, Québec és Alberta tartomány boltjai nem csak a tömény italokat, hanem az amerikai borokat és söröket is levették a polcokról. A nyugati Brit Kolumbia tartományban pedig azokból az államokból származó italok árusítását tiltották be, ahol a szavazók többsége Trumpot választotta a legutóbbi elnökválasztáson.

  • Brit Kolumbia kormánya szerint az amerikai gyártók akár évi 40 millió dollár veszteségre számíthatnak, ha ez így marad. A tartomány miniszterelnöke, David Eby elmondta: az amerikaiak aggódhatnak egy esetleges mexikói, és európai bojkott miatt is.

Tágabb kontextus: a kanadaiak rendszeresen kifütyülik az amerikai himnuszt az utóbbi egy-két hónap jégkorong- és kosárlabda-mérkőzésein. Justin Trudeau miniszterelnök és Mélanie Joly külügyminiszter is nyíltan kiállt azok mellett, akik így tettek.

Mi következik? Jövő nyáron a két ország – Mexikóval kiegészülve – közösen ad otthont a labdarúgó-világbajnokságnak, Vancouverben és Torontóban is lesznek mérkőzések. A világ egyik legnézettebb sporteseményének rendezői közötti együttműködést alááshatja, ha Trump kitart a vámpolitikája mellett a következő egy évben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRégen az ipar miatt kellettek, most már a zsarolásról szólnak Trump vámemeléseiAz új elnök amerikai piachoz való hozzáférésen keresztül próbálja érvényesíteni politikai érdekeit a világban. Ez tartós bizonytalanságot okoz az exportfüggő gazdaságoknak, beleértve Magyarországot is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Lidlt is célkeresztbe veszik az árakkal elégedetlen horvát fogyasztók, újra bojkott jöhetMagyarországon kilenc év alatt megduplázódtak az élelmiszerárak, Horvátországban a fele ekkora drágulást is nehezen viselik a fogyasztók.

The post Nemzeti sport lett Kanadában az amerikai termékek bojkottja first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.

Tovább a teljes bejegyzéshez