Rosszabbul teljesít a Tesla Európában az e-autó piac általános visszaesésénél, és a cég részvényei sem szárnyalnak, mindez pedig egybeesik Elon Musk nyíltabb politikai szerepvállalásával.
Előzmények: az elmúlt időszakban Musk kiállt a bebörtönzött brit iszlámellenes aktivista, Tommy Robinson mellett, és nyíltan támogatja a bevándorlásellenes Reform UK pártot is.
- A német szélsőjobboldali AfD mellett számos alkalommal letette a voksát, a pártot az ország utolsó reménysugarának nevezte, és videohívásban is bejelentkezett a kampányrendezvényén.
- Donald Trump beiktatásán az ellentmondásosan értelmezhető karlengetésével hívta fel magára a figyelmet.
Számokban: Eközben Spanyolországban januárban mindössze 269 Teslát sikerült eladni, ami 75,4 százalékos visszaesést jelent éves szinten. Franciaországban 63,4, Németországban 59,5, az Egyesült Királyságban pedig 12 százalékkal estek vissza az eladások.
- Magyarországon az eladások alapján nincs az első tízben a Tesla a Datahouse 2025 januári adatai szerint.
Tágabb kontextus: az elektromos autók iránti kereslet általában is visszaesett Európában, de a Tesla piaci térvesztése az átlagosnál is nagyobb. Az Európai Unió magas vámot vetett ki a kínai elektrmos autókra, de a Tesla térvesztése még így is nagyon jól jön az olcsóbb kínai elektromosautó-gyártóknak. A BYD például az Egyesült Királyságban 550 százalékos növekedést ért el.
A Tesla részvényesei is izgalmas időszakokat élnek meg, amióta Musk politikai szereplései felerősödtek. A papírok ugyan hosszabb időtávot visszanézve nem állnak nagyon rosszul, de például tavaly decemberben még 480 dollár közelében volt az értékük, február 11-ére viszont 328,5-re esett vissza, majd lassú korrekcióba kezdett.
The post Nem biztos, hogy Európában jót tett a Teslának Elon Musk politikai szereplése first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.