Néhány hete még földgáz jött ott, ahol most orosz katonák

2 months 4
ARTICLE AD BOX

Az orosz csapatok azon a gázvezetéken keresztül igyekeztek az ukránok mögé kerülni a kurszki régióban, amelyen keresztül néhány héttel ezelőtt még Magyarország felé szállítottak gázt.

Előzmények: tavaly augusztusban az ukrán hadsereg meglepetésszerű támadást indított Oroszország nemzetközileg elismert területe, Kurszk régió ellen, amellyel közel 1300 négyzetkilométernyi területet vontak ellenőrzésük alá.

  • A térségben azóta folyamatosak a harcok, és az elmúlt hetekben az oroszok fokozatosan szorították ki az ukránokat a korábban elfoglalt területről.
  • A mostani vezetékes támadás is illeszkedik ebbe a folyamatba, még akkor is, ha a felek elég eltérően kommentálták annak eredményességét. Mindenesetre Szudzsa környékén intenzív összecsapások zajlanak.

Felülnézet: a mostani támadáshoz használt vezetéken decemberben még Közép-Európába szállítottak gázt. Sőt, hosszú ideje – a háború harmadik hónapja óta – az Ukrajnán keresztül szállított gáz teljes egészében Szudzsánál lépett be az országba.

  • Szerződés szerint Magyarországra is évi egymilliárd köbméternek kellett volna érkeznie ebből az irányból, de tavaly ez a gázáramlás fizikailag már nem valósult meg, az állami MVM vélhetően külpiacokon üzletelt az energiahordozóval.

Mi várható? A támadásról közzétett felvételek alapján úgy tűnik, hogy a vezeték nem maradt sértetlen. Így valószínűleg még ha lenne is rá igény és hajlandóság, azonnal akkor sem lehetne újraindítani rajta a szállításokat.

  • Arról egyelőre semmilyen információ nincs, hogy milyen károk keletkeztek. A G7-nek nyilatkozó szakértők szerint, ha maga a mérőállomás vagy a nyomást fenntartó kompresszorállomás sérült, akkor ezek pótlása időigényes lesz.
  • Elméletileg Oroszországból Ukrajnába más belépési pontokon is lehet gázt szállítani, de egyrészt a vezetékrendszernek egy jelentős része évek óta üresen áll, másrészt Szudzsánál van olyan mérőpont, aminek méréseit mind a két fél elismeri.
  • A vezetékes akcióval így valószínűleg tovább csökkent azoknak az útvonalaknak a száma, amelyeken keresztül gázt lehet Oroszországból Európába szállítani. A 2022-ben felrobbantott Északi Áramlat után az ukrán tranzitútvonal egy része is kiesett. Bár ennek most nincs relevanciája, egy esetleges békekötés után már lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFélelmetes Putyin-győzelem? Súlyos gyengeségek bújnak meg az orosz pozíció mögöttOroszország elverte megtakarításai jelentős részét, gyengült hatalma befolyási övezete felett, gazdaságilag Kína tartományává vált, emiatt Trump nyitása fényében sem kell pánikolni Európa felosztása miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElszívják Magyarországról a gázt az ukránok, a románok és a szlovákokVoltak olyan napok múlt héten, amikor a Magyarországra beérkező gázmennyiség több mint 95 százaléka hagyta el az országot, és ez az árakon is látszik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHáborús nyerészkedés: valakik nagyon sok pénzt keresnek az orosz gázzal MagyarországonSzerbia felől folyamatosan ömlik Magyarországra az – esetenként átcímkézett - orosz gáz, amin tízmilliárdokat lehet keresni. Az egyik nagy nyertes az állami MVM lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉvtizedes gázálmot valósít meg Magyarország a háborúnak köszönhetőenA háború miatt olcsó orosz gázra építve Magyarország egyre inkább elkezdte átvenni Ausztria régiós elosztóközpont-szerepét az elmúlt hónapokban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre jobban szenved az orosz energiaszektor a háború és a szankciók miattA költségvetési bevételek harmadát adó ágazat eddig jól teljestett, de egyre több probléma nehezíti a működését, amit az orosz fogyasztók is meg fognak érezni.

The post Néhány hete még földgáz jött ott, ahol most orosz katonák first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.

Tovább a teljes bejegyzéshez