Világszerte már csak 17 példány maradt ázsiai gepárdokból az iráni környezetvédelmi hatóság vezetője szerint. A kipusztulás szélén álló állat mára kizárólag Iránban maradt fenn.
Az ázsiai gepárd (Acinonyx jubatus venaticus) a gepárd (Acinonyx jubatus) egyik alfaja. A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint összesen öt alfaj létezik világszerte mintegy 6600 példánnyal, a legtöbb Dél-Afrikában él.
Az ázsiai gepárd afrikai rokonához hasonlóan rendkívül gyors nagymacskaféle, akár a 100 kilométer per órás gyorsaságot is képes meghaladni.Átlagosan 1,3 méter hosszúra és 54 kilogrammosra nő. Leginkább közepes termetű növényevőkre vadászik, például indiai gazellára, fokföldi nyúlra, juhokra és kecskékre.
Valaha a Vörös-tengertől egészen Indiáig terjedt az élőhelye, ám az elmúlt évszázadban a faj populációja teljesen felmorzsolódott. Az 1990-es években még mintegy négyszáz egyedről tudtak, 2007-ben pedig 60-100 példányosra becsülték állományukat. Mára viszont ez a szám 20 alá csökkent, a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján súlyosan veszélyeztetettként szerepel az alfaj.
Ezt részben az orvvadászat okozta, valamint élőhelyének szűkülése és fő prédája, a gazellák levadászása. Sok ázsiai gepárdot ütöttek el autók, vagy öltek meg juhászkutyák, mivel a juhászok számára engedélyezik, hogy a gepárdok élőhelyein legeltessenek.
Amint az MTI írja, az iráni környezetvédelmi hatóság most együttműködési megállapodást írt alá a közlekedési rendészettel az alfaj védelméért.
The post Mindössze 17 példány maradt a világon ebből a ragadozóból first appeared on National Geographic.