Merkely Béla: A magyar egészségügy európai viszonylatban versenyképes

3 months 1
ARTICLE AD BOX

Semmivel nem rosszabb ma orvosnak lenni Magyarországon, mint a fejlett nyugat-európai országokban – többek között erről beszélt egy interjúban Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.

Merkely Béla a Mandinernek arról beszélt, hogy

  • négy-ötszörös a túljelentkezés Semmelweisre, „A cél, hogy a legtehetségesebb fiatalokat válasszuk ki, a megváltozott felvételi rendszer is ezt szolgálja.”
  • A Semmelweis számára a modellváltás nagy lehetőség volt, hiszen az orvos- és egészségtudomány dinamikusan fejlődik, folyamatos kihívásokkal nézünk szembe. Az állami fenntartás alatt évről évre kellett tervezni, ami nehézséget jelentett, most viszont hétéves periódusra szól az intézményfejlesztési tervünk – összgezte a korábban már lezajlott modellváltást.
  • Szerinte az egyetemi autonómia továbbra is sértetlen, sőt, nagyobb lett az önállóságunk.
  • Majd aláhúzta, hogy egyetlen uniós intézmény részéről sem érkezett kifogás a Semmelweis Egyetem működésével kapcsolatban.
  • Az Európai Unió intézkedései közül szerint a legtöbb kárt a Horizont- és az egyéb kutatási pénzek befagyasztása okozza, „az orvos- és egészségtudomány az egyetemek, kutatóintézetek, klinikák hálózatának közös munkáján alapszik. Ráadásul a kialakult helyzet elbizonytalanítja azokat az intézményeket, amelyek velünk akarnak együttműködni.”
  • Arra kérdésre, hogy egészségügyi válsághelyzet van-e Magyarországon, Merkely Béla kifejtette, hogy semmivel nem rosszabb a helyzet itthon, mint Nyugat-­Európában, „a mi egyetemünkön szerintem még jobb is.”
  • Kiemelte, hogy a magyar egészségügy európai viszonylatban abszolút versenyképes.
  • „A GDP-arányos költés tekintetében kimagaslóan jó a magyar egészségügy teljesítőképessége – ha ötször nagyobb lenne a GDP, nyilván lehetne hosszabb és vastagabb takaróval takarózni. Ha azonban megnézzük a világ élmezőnyéhez tartozó országokat, bizonyos területeken náluk több a probléma, mint idehaza” – összegezte a rektor.
  • A szakemberhiányról pedig kifejtette, hogy a bérek rendezésével megváltozott a helyzet. Az utóbbi öt évben 2,7-szeresére emelkedtek az orvosbérek, és nagyjából 2,2-szeresére a szakdolgozói fizetések. Az egészségügyi dolgozók az orvosok fizetésének 37 százalékát keresik, ami európai viszonylatban elfogadhatónak számít – különösen, ha azt vesszük, hogy Budapestet leszámítva a megélhetési költségek is kedvezőbbek.
  • Merkely Béla szerint Semmelweis Egyetem végzős hallgatóinak 95 százaléka Magyarországon helyezkedik el.

Index könyvek

Máshogyan ugyanúgy - Hétköznapi emberek, különleges sorsok

Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.

MEGVESZEM

Tovább a teljes bejegyzéshez