- Mind tudjuk, hogy az alkoholfogyasztás nem egészséges, de vajon felmérjük-e pontosan, mennyire káros?
- Az alkoholfogyasztás károsítja a bélrendszert, negatívan befolyásolja az alvást, és még a szívünket is veszélyezteti.
- Még a mérsékelt alkoholfogyasztás sem mondható jó ötletnek, a rendszeres ivás pedig egyértelműen súlyosan károsítja az egészségünket.
Nyilvánvalóan senkinek nem mondunk újdonságot azzal, hogy az alkohol nem tartozik kifejezetten a superfoodok közé… Azt is tudni szoktuk, hogy erősen károsítja a májat, és viszonylag sok szó esik arról is, hogy erősen addiktív, függőséget okozó szerről van szó. De vajon tisztában vagyunk vele, mennyire is egészségtelen valójában alkoholt inni? Valószínűleg nem… Az alkohol ugyanis nemcsak a májat károsítja, hanem az egész szervezetünk működésére káros hatással lehet, sőt, még a mentális egészségünket is pusztítja.
Milyen hatással van az alkohol a szervezetünkre?
Nézzük akkor a rideg tényeket! Hogyan hat szervezetünkre az alkohol? Az alkohol pszichoaktív szer, ami az idegrendszerünkre hat depresszánsként – ezt nyugtató, bódító hatásában is érezhetjük. Lassítja az agyunk aktivitását, ezzel megváltoztatja figyelmünket, izomfunkciónkat, de a gondolatainkat és érzelmeinket is. Túlzott mértékű fogyasztása épp ezért súlyos károkat okozhat kognitív funkcióink működésében.
De az alkohol más rendszereket is befolyásol. Ha nagy mennyiségben fogyasztjuk, károsítja a testünk méregtelenítéséért felelős máj működését, ami hosszú távon krónikus májbetegségekhez is vezethet. De nem kíméli a bélrendszert sem: károsítja a bél védőrétegét és a bél mikrobiomját, ami könnyebben lehetővé teszi, hogy a toxinok a bélrendszerből a véráramba kerüljenek. Ez gyulladásokhoz és más egészségügyi problémákhoz vezethet.
Az alkohol az alvásunkra is negatívan hat – általában felületesebb, így kevésbé pihentetőbb az alvás, ha előtte iszunk, ami persze a másnapunkra is rányomja a bélyegét.
A jelentős alkoholfogyasztás a szív- és érrendszerünkre is hatással lehet. Megemelkedhet hatására a vérnyomás, magasabb lesz a trigliceridszintünk, amivel fokozódik a különböző szívbetegségek és a stroke kockázata. Ma tehát már egyértelműen tudjuk, hogy a rendszeres alkoholfogyasztással súlyos egészségügyi kockázatokat vállalunk.
Lehet „egészséges mennyiségben” inni?
Felmerülhet a kérdés, hogy lehet-e egészséges mennyiségben inni? Talán reménykedünk benne, hogy heti pár alkalommal néhány ital még beleférhet és nem okoz különösebb károkat a szervezetünkben. Sajnos nincs olyan, hogy egészséges alkoholfogyasztás. Ha szeretnénk megőrizni az egészségünket, akkor járunk a legjobban, ha egyáltalán nem fogyasztunk alkoholt, vagy csak nagyon ritkán, különleges alkalmakkor iszunk egy keveset.
Ha ezt nem érezzük fenntarthatónak, akkor is érdemes figyelni rá, hogy korlátozzuk az elfogyasztott alkohol mennyiségét, illetve hogy csak egyféle – lehetőleg nem tömény – alkoholt igyunk. Szerencsére ma már rengeteg alkoholmentes ital és koktél közül válogathatunk, amik ízükben tökéletesen utánozzák kedvenc szeszeinket: úgy, hogy közben nem károsítják az egészségünket.
Forrás: Popsugar Fotó: Getty Images
The post Mennyire rossz valójában, ha alkoholt iszunk? A rövid válasz: nagyon first appeared on Marie Claire.