Az Oktatási és Képzési Figyelő, amely az Európai Bizottság hivatalos, évente megjelenő elemzése megvizsgálta Magyarország 2024-es nevelési és oktatási helyzetét. A jelentés olyan főbb kérdéseket érint mint a bölcsődei férőhelyek csökkenése, a társadalmi mobilitás hasznossága, vagy épp az, hogy miként teljesítenek a hazai diákok az Európai Unió többi tagállamához képest.
Kiadták a 2024-es évre vonatkozó évente megjelenő Oktatási és Képzési Figyelő jelentését, amiben az Európai Bizottság helyzetképet ad az uniós országok oktatási és képzési rendszereiről.
A felmérés mind a 27 tagállamot vizsgálja, így Magyarországot is, idén a következő szempontok mentén:
- Tanulás a fenntarthatóságért
- Koragyermekkori nevelés és gondozás
- Iskolai oktatás
- Szakképzés
- Felsőoktatás
Az elemzés azt vizsgálja, hogy az egyes országokban mikét valósulnak meg az Európai Unió (EU) oktatási céljai.
Nincs fenntarthatósági szakpolitika
A gyermekek csaknem egyharmada jár fenntarthatósági tanulási programot megcélzó óvodába, aminek keretein belül legalább három napon át tartó szabadtéri környezetvédelmi programokat szervezhetnek, aminek célja a gyermekek környezettudatosságra és természetszeretetre való nevelése.
A jelentés különösen is kiemeli a a Fenntarthatósági Témahét hasznosságát, annak iskolán kívüliségét és hosszúságát, több ilyen lehetőséget javasol.
Ugyanakkor kifogásolják, hogy az Ökoiskola Hálózat nincs jól kiépítve, továbbá nem egyértelműen kimutatható a hatása. Az elemzés szerint az egész területre kimondható, hogy nincs egyértelmű szakpolitikai keret.
Csökkent az óvodák színvonala
A jelentés szerint ezen a területen a részvétel megfelel az uniós átlagnak, ugyanakkor a bölcsődébe járók száma csökkent, ami
az anyák otthonmaradásának növekedésével, illetve a férőhelyek számával van összefüggésben.
Kifogásolják, hogy a kormány enyhítette a feltételét annak, hogy ki lehet óvodapedagógus – 2024 januárjától középfokú végzettséggel is lehet – ezzel pedig a nevelés színvonala is gyengült.
Uniós átlag alatt a diákok szövegértése
A vizsgálat főleg arra tér ki, hogy a matematika terén gyengén teljesítők aránya magas, különösen is a hátrányos helyzetű diákok körében, ami egyértelműen korlátozza Magyarország versenyképességét és innovációs lehetőségeit.
TÍz diákból három gyengén teljesít matematikából, minden negyedik gyerek pedig szövegértésből.
A matematika eléri az uniós átlagot, ugyanakkor a szövegértés valamennyivel alatta helyezkedik el.
A diákok fizikai és mentális jóléte erősen hatással van a teljesítményre is. A diákok 80 százaléka fejez ki valamilyen kötődést az intézményéhez, 20 százalék pedig arról számolt be, hogy havonta valamiféle bántalmazást kell megélnie. A hátrányos helyzetű diákok több eséllyel lesznek bántalmazás áldozatai, illetve határozottan gyengébben teljesítenek, mint társaik.
A korai iskolaelhagyás csökkent, viszont így is meghaladja az uniós átlagot.
A 40 százalékos tanárhiány gyengíti az oktatás minőségét, ami főleg a vidéki intézményeknek okoz nehézséget, amik jóval le vannak maradva a fővároshoz képest.
Működhet a szakképzés
Az elmúlt években Magyarország számos intézkedést hozott a szakképzés vonzerejének és munkaerőpiaci relevanciájának javítása érdekében, de
további intézkedésekre van szükség a kihívások kezeléséhez.
2023-ban a frissen végzeteknek csak a negyede szerzett munkahelyet, ugyanakkor még így a szakképzésben végzettek foglalkoztatási rátája meghaladja az uniós átlagot.
Gyenge társadalmi mobilitás
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya a magasan képzett munkaerő iránti növekvő kereslet ellenére alacsony.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők 25–34 évesek aránya (29,4 százalék) Magyarországon a legalacsonyabbak között van az EU-ban. A friss diplomások foglalkoztatási rátája (94,7 százalék) meghaladja az uniós átlagot. A jelentésből továbbá az is kiderül, hogy a végzettséggel nem rendelkező szülők gyermekei kisebb valószínűséggel szereznek diplomát.
A jelentés szerint erre oda kellene figyelnie az államnak, ezzel is segítve a társadalmi mobilitást, ami Magyarországon kifejezetten elmaradott.
A jelentkezők száma a tavalyi évhez képest csökkent, ugyanakkor még így is magasnak számít.