25 százalékos vámot helyezett kilátásba az Európai Unió termékeire Donald Trump amerikai elnök. Szerdai kabinetülésén külön kiemelte az autógyártókat mint célcsoportot.
Előzmények: az Egyesült Államok két legnagyobb kereskedelmi partnerét, Mexikót és Kanadát is vámokkal fenyegeti az elnök, de ezek hatályba léptetését már többször elhalasztotta. A legutóbbi nyilatkozat szerint talán április 2-től léphetnek életbe, a kormányzat a következő napokban azt fogja vizsgálni, mennyire szigorú a határellenőrzés a két ország esetében.
- A kínai termékek esetében már február 4-től hatályba lépett a 10 százalékos vámemelés.
- Emmanuel Macron francia elnök hétfőn Washingtonban tárgyalt Trumppal. A beszélgetés után még azt nyilatkozta, meggyőzte Trumpot, hogy ne folytasson egyszerre kereskedelmi háborút Kínával és az Európai Unióval, de úgy tűnik, ez mégsem sikerült.
Reakciók: Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint az Európai Unió vezetésének mindent meg kell tennie azért, hogy elkerülje a „teljesen szükségtelen és buta” vámháborút. Az Európai Bizottság azonnali határozott ellenlépéseket ígért a vámokkal szemben. Ezekről azonban nem lesz könnyű megegyeznie a tagállami vezetőknek.
- Róna Péter közgazdász szerint az Európai Unió legnagyobb gazdasággal rendelkező országainak részéről az lehetne a legjobb válasz, ha a nagyvállalataik dollár helyett eurót használnának.
Tágabb kontextus: hat uniós ország viszi az Egyesült Államokba az unión kívüli exportjának legalább 20 százalékát: Ausztria, Finnország, Németország, Írország, Olaszország és Portugália.
- A Benelux államok mellett Franciaország, Írország és Litvánia importjának elsődleges forrása az Egyesült Államok, őket érintené a legrosszabbul egy esetlegesen eszkalálódó vámháború.
- A magyar kormány egy jelképes vámnál nagyobb intézkedést valószínűleg nem szavazna meg, hiszen az Európai Bizottságot hibáztatja a Trump által kilátásba helyezett vámokért.
- Az Európai Unió acél- és alumíniumtermékeire kivetett vámok akár 29 milliárd euróval is megrövidíthetik a tagállamok költségvetését a Bloomberg szerint.
Mi következik? Ezt Trump nyilatkozatai alapján nehéz megmondani, Mexikó és Kanada esetében például a Fehér Ház szóvivője szerint egyelőre nincs újabb halasztás, a 25 százalékos vámok akár már március 4-én életbe léphetnek.
- Az uniós vámok esetében még ennyi konkrétum sincs, és a kölcsönösségen alapuló vámtételek bevezetése esetében is csak azt tudni, hogy április elejére kell elkészülnie egy jelentésnek az elnök számára.
Alulnézet: az uniós válaszlépésektől függetlenül a protekcionista amerikai gazdaságpolitika nagy eséllyel inflációhoz vezet, ha a vállalatok – például az autógyártók – a megnövekedett importköltségeket a vásárlókra hárítják át.
- Egy átlagos amerikai család számára a mexikói és kanadai termékekre kivetett vámok 1200 dollár éves többletköltséget jelentenének a Peterson Intézet számításai szerint.
The post Kitérne az új vámcsapások elől az EU, de nem biztos, hogy sikerül first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.