Hogy maradt ilyen erős a forint, miközben ütötték-verték a tőzsdéket?

2 months 5
ARTICLE AD BOX

Hatalmas eséssel kezdték a hetet az amerikai pénzpiacok, a legfontosabb amerikai tőzsdeindex például a keddi zárással ugyanoda tért vissza, ahol Donald Trump megválasztásakor volt november 5-én. A forint viszont meglepően jól teljesít, hétfőn alig gyengült, azóta pedig erősödött is.

chart visualization
  • Ez azért meglepő, mert a magyar deviza általában érzékenyen reagál arra, ha a befektetők eladják kockázatos eszközeik egy részét.

Előzmények: a forint az év eleje óta alapvetően erősödő pályán mozog, ennek okairól részletesen írt a G7-en Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője.

Felülnézet: a cikkben említett okok közül most is fontosnak tűnik, hogy a dollár sokat gyengült az elmúlt napokban. Márciusban az euróval szemben az 1,04 körüli szintről 1,07 közelébe esett, ami jelentős elmozdulásnak számít ebben a devizapárban. A dollár gyengülése pedig mindig támogatja a forint erősödését.

  • A dollár gyengülésének talán legfontosabb oka, hogy az utóbbi napokban az amerikai gazdaság helyzetének romlására utaló adatok érkeztek, az atlantai Fed valós idejű GDP-mutatója egyenesen recessziót jelez előre.
  • Ez azt vetíti előre, hogy a – Trump vámjai által is súlyosbított – inflációs kockázatok ellenére az amerikai jegybank gyorsabban csökkentheti a kamatokat, mint amire a piac az utóbbi időben számított. Az alacsonyabb amerikai kamatszint pedig minden más változatlansága mellett gyengébb dollárt eredményez.

Alulnézet: idehaza kedvező fejlemény az Erste szerint, hogy az új jegybankelnök, Varga Mihály azt nyilatkozta, a jelenlegi körülmények között nem lát lehetőséget az alapkamat csökkentésére. Ez pedig forinterősítő hatású.

Mi várható? Szerdán jelentősen javult a tőkepiaci hangulat, részben amiatt, hogy az amerikai elnök máris átmeneti mentességet adott az autógyártóknak a Kanadával és Mexikóval szemben kedden életbe lépett 25 százalékos vámok alól.

  • Ez azonban bizonytalan, ráadásul Trump arról beszélt a kongresszus előtt, hogy további vámok jönnek, amelyek az átlagamerikaiak számára is kényelmetlenek lehetnek.
  • Ha élesedik az EU-val szemben kilátásba helyezett 25 százalékos – és/vagy kölcsönösségen alapuló – vám, az már odacsaphat a forintnak is. Ebben az esetben is fontos azonban, hogy milyen irányba mozdul el a dollár.
  • A CIB idén a 395-415 közötti sávba várja az euró-forint árfolyam alakulását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMost még a magasabb infláció is erősíti a forintotA devizapiac az utóbbi időben csak a jó híreket hallja meg, a nagy kormányzati költekezésről szóló bejelentések sem törték meg a forint erősödését.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBékeremény és magas kamat erősítette újra a lélektani határ alá a forintotOktóber óta először járt az euró árfolyama 400 forint alatt szerda délelőtt, a további erősödést viszont kockázatok övezik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkInflációs természet vagy inflációs politika: a magyar külön út kockázataiNincs euróátvételi céldátumunk, a kormány tolerálja az inflációt és könnyen nyúl a közvetett adókhoz, így válik tartós trenddé a forint belső és külső gyengülése.

The post Hogy maradt ilyen erős a forint, miközben ütötték-verték a tőzsdéket? first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.

Tovább a teljes bejegyzéshez