Hivatalosan is kikosarazta Muskot az OpenAI

2 months 3
ARTICLE AD BOX

Hivatalosan is kikosarazta Muskot az OpenAI

Bitport2025.02.17.Piaci hírek

A ChatGPT fejlesztőjének igazgatótanácsa világossá tette, hogy a cég nem eladó. Ennek megfelelőan a mostani mellett az esetleges későbbi ajánlatokat is kéretlennek tekinti.

Hirdetés

Egy hét sem kellett hozzá, hogy végleg pont kerüljön arra a felvásárlási ügyre, amelyet egy Elon Musk vezette befektetői csoport kezdeményezett még múlt hétfőn. A techmilliárdos saját xAI elnevezésű startupján keresztül tett 97,4 milliárd dolláros ajánlatot, amelyért cserébe átvette volna az irányítást az OpenAI felett. És bár erre a felvetésre Sam Altman, a ChatGPT fejlesztőjének vezérigazgatója nagyon gyorsan, nagyon egyértelműen és nagyon negatívan reagált, a helyzetet véglegesen a múlt hét pénteken megjelent igazgatótanácsi nyilatkozat tisztázta.

Bret Taylor, a cég elnöke a testület nevében közölte: "Az OpenAI nem eladó, és az igazgatótanács egyhangúlag elutasította Musk úr legújabb kísérletét, hogy megzavarja a versenytársát. Az OpenAI bármilyen lehetséges átszervezése erősíteni fogja nonprofit szervezetünket és annak küldetését, hogy az AGI [azaz az általános mesterséges intelligencia] az egész emberiség javát szolgálja."

Ahogy a Reuters beszámolója is kitér rá, az OpenAI még decemberben vázolta fel struktúraátalakítási terveit. Ennek keretében egy közhasznú társaságot alakítnak, amely a hivatalos indoklás szerint a tökebevonás fokozását teszi lehetővé, nem mellesleg azonban fel is szabadítja az üzleti alapon működő egységet a nonprofit anyavállalat kontrolljától.

Régi konfliktus

Az OpenAI és Musk kapcsolata meglehetősen hosszú, terhelt múltra tekint vissza. Utóbbi társalapítóként volt jelen a szervezet 2015-ös megalakításánál, amely az eredeti elképzelés szerint teljesen nonprofit alapon működött. Musk 2018-ban állítólag élesen kritizálta a vezetőséget, amiért a fejlesztések túlságosan elmaradtak a Google mögött, és megpróbálta megszerezni az OpenAI irányítását. Ennek sikertelénségét követően pedig lemondott igazgatósági tagságáról. A hivatalos verzió szerint ugyan a Teslát érintő összeférhetetlenség miatt, ám ezzel együtt az OpenAI finanszírozását is leállította – a szervezet részben ezért volt kénytelen létrehozni profitorientált leányvállalatát. A ChatGPT 2022 végi berobbanását követően Musk megvonta az OpenAI hozzáférését a Twitter adatforrásaihoz is, amelyet még a közösségi platform felvásárlása előtt kötött szerződés tett lehetővé.

Az egyre inkább elmérgesedő viszony szűk egy évvel ezelőtt lépett új szintre, amikor Musk pert indított az OpenAI ellen azon az alapon, hogy a szervezet "profittermelésre koncentrál az emberiség boldogulása helyett", ami pedig ellenkezik az alapításkor deklarált elvekkel. A bírósági beadvány többek között arra is kitért, hogy miután Altman győzedelmesen került ki a cég irányításában 2023 decemberében kitört krízisből, "saját kezével" és az OpenAI-ba sok milliárddal beszálló Microsoft "áldásával" válogatta ki az igazgatótanács új tagjait.

Piaci hírek

Kiderítjük, hogy felfelé vagy lefelé mozdultak az informatikai vezetők és az általuk irányított IT-szervezet a vállalati hierarchiában.

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Tovább a teljes bejegyzéshez