Az EtnoBazárnak nemrégiben elkészült az első videóklipje, megjelent az első kislemeze, és egy nyári közép-szlovéniai fesztiválon az egyik este főzenekarként szerepelt. Sőt, a csapat bekerült a Magyar Popkulturális Értéktárba, az elmúlt ötven év neves folk és világzenei előadói közé.
"A Végtelen tengerből gyöngyöket halászok című dalunkhoz készített klipet Szövényi-Lux Balázs filmrendező. A nóta egy versemből született, úgy, hogy előtte majd húsz évig nem is írtam dalt, és nem is zenéltem, a gitár az ágyneműtartóban pihent" – magyarázza Zsebők Csaba (ZseCsa) szerző, énekes-gitáros, hozzátéve, hogy a dal létrejöttében nagy szerepe volt a zenekar énekesnőjének.
Baranyai Rita Veronikával és Murányi Ákos szaxofonos-furulyással ZseCsa a Medve Színpadon ismerkedett meg. Csaba adott egy tiszteletpéldányt neki a második verseskötetéből, mire Rita – akiről közben kiderült, hogy énekes – hamarosan azt írta, hogy egyik költeménye dallamért kiált. Ez a költőnek jóleső érzés volt, ám egy ideig nem történt semmi. Aztán pár hónapra rá elővette a gitárt, és 19 év után írt egy dalt a versre. Aztán még másfél-két év – közben pár új dal születése – szükségeltetett, hogy összeálljon az EtnoBazár.
"Ahogy szoktam mondani: én amolyan igricként dalvázlatot hozok, amit persze egyedül is elő tudok adni, énekelve, gitárral vagy bolgár tamburával. Ám úgy nem valami gazdag a hangzás, hiszen igazi dalokká az együttesnek köszönhetően érnek az ötleteim. Az énekek, a gitár, a szaxofon, a furulya mellett a Glósz Tibusz által megszólaltatott megannyi hangszer, vagyis a perka-kavalkád, a hangdrum, a xilofon, a harmonika egyaránt szükséges az EtnoBazár hangzásához" – mesélo ZseCsa, megjegyezve, hogy a középlemezen a fia, Zsebők Zsombor játszik basszusgitáron, Nyáry Brúnó pedig cajonon. A korábbi kiadványon, azaz a kislemezen amúgy a két ifjú muzsikus gitározott is.
"Mivel mindenkinek többféle munkája, hivatása, hobbija, művészeti projektje is van, kissé lassan haladnak a dolgok nálunk, de végre lett kislemezünk is három dallal, most meg egy középlemezünk négy nótával. Ezen két anyag tételei közül van, amelyik worldbeat stílusúnak mondható, akad etnobazáros ballada, és balkánias nóta, meg némi sámánisztikus felhanggal is bíró dal" – hangsúlyozza. Hozzáteszi: a decemberben derekán kijött „kárpát-balkáni hangulatú” EP meglehetősen változatos lett, ha a négy tételt vesszük.
"A címadó dalt – Ha itt vagy, járd a táncod... – a covid, a második lezárás alatt írtam. Illetve eredetileg három nótát, amelyeket aztán összeraktam egy dallá. A dalvázlatból kerek egésszé természetesen a zenekar érlelte. A második tételt – Ősnő – jó ideje turáni blues műfajba sorolom. Kérdés, van-e ilyen... A nótát valamelyik tél végén követtem el. Sajátos tavaszköszöntőnek is felfogható. A Földanya lábában csontok roppannak az EP amolyan környezetvédő dala, mindenesetre a természet tiszteletét hirdeti. A Balkáni lélek egy vallomás arról, hogyan jelent meg életemben Délkelet-Európa világa. A dalok gazdag hangzása a csapat és Thoma Dávid producer-hangmérnök érdeme" – fűzi hozzá a szerző.
Mindezek miatt is szokták vallani magukról, hogy az együttes népek, régiók, stílusok, műfajok, igricek, dalnokok és vérbeli muzsikusok bazári elegyét adja.
Az EtnoBazár 2019 óta számos helyen fellépett, így már Szlovéniában korábban is, vagy az A38-on, ahol a Kárpát-medencei anzix sorozat részeként karanténkoncertet adott. Budapesti – és olykor vidéki – art pop-rock és etno-folk klubokban rendszeresen zenélnek. Augusztusban ismét ellátogattak Szlovéniába, most Ljubljana elővárosába, Domžaléba, ahol az „Etno Rock” fesztiválon egyik este ők is muzsikáltak.
A saját dalszövegek jó része egyébként versként megjelent irodalmi folyóiratban és kötetben.