A Friedrich Merz vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) nyerte a németországi parlamenti választást a szavazatok 28,5 százalékával. Németország újraegyesítése óta ez volt a legtöbb embert vonzó választás, a jogosultak 82,5 százaléka leadta a szavazatát.
- A CDU és testvérpártja, a Bajor Keresztényszociális Unió szövetsége a várakozásoknál rosszabbul szerepelt, de az idősebb szavazók körében kiemelkedő eredményt ért el. A 70 év felettiek 42 százaléka, a hatvanas korosztály harmada őket választotta.
- A 69 éves, konzervatív jogász-üzletember Merz kimondott célja Európát függetlenné tenni az Egyesült Államoktól, és megerősíteni Ukrajna támogatását nagy hatótávolságú Taurus rakétákkal. Előtte azonban kormányt kell alakítania, ami nem lesz könnyű.
Számokban: a kiszemelt koalíciós partner a harmadik helyen végző szociáldemokraták (SPD): a két pártnak 328 mandátuma lesz a 630 fős szövetségi parlamentben.
- Olaf Scholz pártja tehát kormányzati pozícióval vigasztalódhat az után, hogy közel 140 éve nem volt ennyire népszerűtlen Németországban. Az előző választás óta az SPD 86 mandátumot veszített, mindössze a választók 16,4 százaléka szavazott rájuk.
- Merz terve, hogy legkésőbb húsvétra kormányt alakít, de a tárgyalások akár két hónapig is húzódhatnak. A migrációval kapcsolatos szabálymódosításokkal vagy az adócsökkentési terveivel kapcsolatban szinte biztos, hogy engedményeket kell tennie az SPD kedvéért.
Miért fontos ez? A német gazdaság 2023-at és 2024-et is recesszióval zárta. A Német Autóipari Szövetség (VDA) szerint eljött az ideje, hogy az új kormány leszámoljon a magas energiaárakkal, a bürokratikus akadályokkal és a túlzott mértékű adóztatással.
- A leendő kancellár arra figyelmeztette a német vállalatokat, hogy nagy kockázattal jár Kínában befektetni. Kínát, Oroszországot, Észak-Koreát és Iránt az autokráciák tengelyeként említette.
- A német gazdaság fellendülése Magyarországnak is fontos lenne, de még ha lesz is adócsökkentés, idő kell, míg ez érezteti majd hatását a lakosság fogyasztásában.
Alulnézet: a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) fennállása legjobb eredményét, 20,8 százalékot ért el, az előző választás óta megduplázta a szavazatarányát. Orbán Viktor az elsők között gratulált a pártelnöknek, Alice Weidelnek. Az amerikai kormány két tagja, J. D. Vance alelnök és Elon Musk is nyíltan támogatta a pártot a kampány során.
- A korábbi NDK-tagállamokban a szélsőjobboldali párt a szavazatok 36,2 százalékát szerezte meg, míg a CDU-CSU szövetség 18,9 százalékot a ZDF adatai szerint. Az AfD megnyerte a nyugati Gelsenkirchent is, ahol a szén- és nehézipar leépülése óta az egyik legalacsonyabb egy főre jutó jövedelem Németországban.
Felülnézet: a stagnáló gazdaság, az emelkedő fogyasztói árak és a magdeburgi, müncheni, illetve berlini merénylet a kampányidőszakban a szélsőséges pártok felé terelte a közvéleményt. A fiatal választók körében népszerű volt az AfD TikTok-kampánya is, de a 18-24 korosztályban sem tudtak győzni.
- A fiatal választóknál azonban nem a kereszténydemokraták, hanem a Baloldali Párt lett a legnépszerűbb. Az NDK állampártjának jogi örököse a szavazatok 8,8 százalékát kapta, ezzel 64 mandátumot szerzett a Bundestagban. A pártvezető, Heidi Reichinnek szintén TikTokon kampányolt a legaktívabban.
- A kommunista múltú párt Berlinben is a legnépszerűbb volt, ott a szavazatok 19,9 százalékát szerezte meg. A párt még soha nem számított a legnépszerűbbnek a német fővárosban. Több berlini választókerület mellett Lipcsében és Erfurtban is taroltak.
Mi következik? Az AfD és a Baloldali Párt együtt a mandátumok több mint harmadát szerezte meg, ami nehezítheti a védelmi költségvetés nagyobb mértékű emelését (ha ehhez módosítani kellene az alkotmányt). Mindkét párt ellenzi Ukrajna támogatását, ezért várhatóan az ehhez kapcsolódó kormányzati programokat is blokkolni fogják.
- Merz ezek mellett kizárta az együttműködést az AfD-vel. Hétfőn a CDU-CSU és az SPD pártvezetése is ülésezik, egyelőre külön-külön. A szociáldemokraták ülésén Olaf Scholz nem vesz részt.
The post Amerikától és Kínától is távolodna az új német kancellár, de nem lesz könnyű dolga first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.