A bosznia-hercegovinai konfliktus alakulása Mészáros Lőrinc cégcsoportja számára sem közömbös. A leggazdagabb magyar cementgyárának ugyanis a Boszniai Szerb Köztársaság fővárosában, Banja Lukában működik egy betonkeverő üzeme, a vállalat más részei viszont az ország másik felében találhatók.
Előzmények: az 1995-ös daytoni békemegállapodás óta az ország a Boszniai Szerb Köztársaságból és a Bosznia-Hercegovinai Föderációból áll, az egységet pedig egy nemzetközi főképviselő – jelenleg Christian Schmidt – fogja össze. Ő törvényeket hozhat és vonhat vissza, a daytoni egyezménynek ellentmondó képviselőket pedig menesztheti.
- A szerb országrész elnökét, Milorad Dodikot egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a szövetségi bíróság, és hat évig eltiltotta a közügyektől. Azért ítélték el, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményeinek és hatáskörének elutasításáról szóló törvényt.
- Dodik nem fogadta el az ítéletet, sőt, csütörtök este a boszniai szerb parlament megszavazta a régió igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségi rendszertől. Ez azt jelenti, hogy a bíróságok, az ügyészség és a rendőrség sem illetékes többé a szerb országrész területén.
- Az elnök azt is mondta az ítélet után, hogy „nincs többé Bosznia-Hercegovina”.
Reakciók: a héten Aleksandar Vučić szerb elnök Banja Lukába utazott, és támogatásáról biztosította Dodikot. Orbán Viktor közösségi oldalán állt ki a boszniai szerb elnök mellett, aki 300 magyar terrorelhárító érkezésével is eldicsekedett (bár csak 70-en voltak).
- Donald Trump volt ügyvédje, Rudy Guliani is megjelent Banja Lukában, sőt, egy Make Srpska Great Again-sapkában beszédet is mondott. Az N1 tudósítása szerint a 80 éves ügyvéd nem igazán tudta, miért gyűlt össze a tömeg, amely előtt beszélt, mindenesetre Dodiknak átadott egy Make America Great Again-sapkát.
Alulnézet: Mészáros Lőrinc egyik cége 76 milliárd forintért vette meg a Lukavac cementgyárat 2023 végén, az összeg 70 százalékát az állami Magyar Fejlesztési Bank hitele adta.
- A Lukavac évente több mint egymillió tonna cementet állít elő a bosnyák-horvát országrészben található gyárában, és emellett 50 százalékos részesedése van a közeli Vijenac mészkőbányában, amely más üzemeknek és építőipari vállalatoknak is szállít adalékanyagot.
- Ugyanebben az országrészben, Szarajevóban van az egyik betonüzem, a másik viszont az említett módon a szerb részen, Banja Lukában. Ezekben összesen 700 ezer tonna építőanyag készül.
Mi következik? A nemzetközi politika gyökeres átalakulása közben nem könnyű megítélni, de az ország tényleges szétszakadása egyelőre nem tűnik valószínűnek.
- Mészáros vállalatának inkább az kedvezne, ha Dodik háttérbe vonulna vagy lemondana, oroszbarát hozzáállása és szeparatista törekvései miatt ugyanis az Európai Unió szankcionálta a Boszniai Szerb Köztársaságot. Ennek feloldásával nagyszabású építkezések indulhatnának a térségben.
The post Aggódva figyelheti Mészáros Lőrinc, szétszakad-e új cége alatt az ország first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.