Megkaptuk az Országos Atomenergia Hivatal helyszíni jegyzőkönyvét, amelyet január 30-án vettek fel Paks II telephelyén. Az irat jelentős részét szokás szerint cenzúrázták, de így is kiderül belőle, hogy a januárban beomlott munkagödör mellett a másik munkagödörben is történt kivitelezési hiba.
Az OAH február 6-án állította le azonnali hatállyal a munkálatokat a tervezett V. blokk munkaterületének egy részén, mert leszakadt a cementált fal két sarka. Az OAH határozatából kiderült, hogy a hatóság január 30-án végzett helyszíni ellenőrzést, amelyről jegyzőkönyvet vett fel. Ezt a jegyzőkönyvet közérdekű adatkérésben elkértük a hatóságtól, és egy hónapos várakozás után végül meg is kaptuk. Igaz, nagy részét feketére firkálva olvashatatlanná tették, ahogy az már máskor is előfordult.
A cenzúrázott jegyzőkönyvből azonban így is kiolvasható, hogy nem csak a tervezett V. blokk esetében volt gond: kivitelezési hiba történt a VI. blokk építési területén is. A VI. blokk munkagödrében ugyanis egy cölöp „nem megfelelő pozícióban” van, amelynek kapcsán a jegyzőkönyv szerint „további egyeztetés lesz”.
Az OAH a jegyzőkönyvéhez mellékletként csatolta a Paks II. Zrt. jegyzőkönyvét is, amely január 17-én egy szúrópróbaszerű ellenőrzésen készült. Ekkor tapasztalta a Paks II Zrt., hogy az egyik cölöp esetében nem megfelelően hajtották végre az előírt ellenőrző méréseket.
Ahogy a jegyzőkönyv írja, a Paks II NPP_BAUER_GE_TU_ENG_2024.11.19_V04 19.11.2024. technológiai utasításban előírt első ellenőrző mérés megtörtént. Ezt akkor kell elvégezni, amikor a cölöprúd a fúrólyukba kerül. Utána azonban, a védőburkolat rúdjának kihúzása után ismét ellenőrizni kell, hogy a rúd megfelelő pozícióban maradt-e. Ez az ellenőrzés azonban már nem történt meg.
A probléma súlyosságáról nem találtunk információt a jegyzőkönyvben, persze az is lehet, hogy azt is kitakarták.
e-napló 2955_001 by atlatszo on Scribd
A kivitelező hallgat
A talajelőkészítési munkák dandárját a német tulajdonú Bauer Magyarország Speciális Mélyépítő Kft. végzi. A vállalat 2020-ban nyerte el a Roszatom tenderét, a megbízás összege az akkori tervek szerint 179 millió euróra rúgott volna. Ahogy azonban korábban megírtuk, a Roszatom tender-adatbázisa szerint a munka díja az idő előrehaladtával jelentősen megemelkedett: a szerződés végösszege a módosítások után már közel 524 millió euró, azaz mai árfolyamon nagyjából 215 milliárd forint.
A Bauer Kft.-t korábban többször is kerestük; többek között arra szerettünk volna választ kapni, hogy tervezési vagy kivitelezési hiba következtében keletkezett-e az V. blokk építési területén a beomlás. Emellett az iránt is érdeklődtünk, hogy mint kivitelezőnek, mi a kötelessége a vállalatnak ebben az esetben. Választ azonban egyszer sem kaptunk.
A Bauer Magyarország Kft. 1990-ben alakult. A cég az elmúlt öt évben jelentős növekedést produkált: árbevételük 5,99 milliárd forintról 26 milliárdra, adózás előtti eredményük pedig 313 millió forintról 1,8 milliárdra nőtt 2019-ről 2023-ra. Az alkalmazottak száma 50-ról 329-re emelkedett.
Lassan és töredékesen kerültek napvilágra az információk
Hadházy Ákos parlamenti képviselő január 3-án tette közzé, hogy paksi munkások szerint az egyik munkagödör fala elmozdult. Az OAH január 8-án arról tájékoztatta az Átlátszót, hogy ezt sem a monitoring rendszer adatai, sem a helyszíni ellenőrzések, sem pedig a Paks II Zrt. által szolgáltatott adatok nem erősítették meg; a Paks II. Atomerőmű Zrt. saját hatáskörben egy „esetleges elmozdulást megelőző céllal intézkedett az V. blokk munkagödör déli falának megtámasztásáról”.
Ezt követően az OAH február 6-ai határozatából derült ki, hogy január 15-én (két nappal cikkünk után) repedéseket észleltek a gödör déli falán, majd január 30-án „a megerősített talaj egy része beomlott a repedés kialakulásának területén”. Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója, Jákli Gergely később, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága számára tartott február 12-i tájékoztató során úgy fogalmazott, hogy nem omlott be a munkagödör, hanem két sarok leszakadt illetve „lecsúszott” a már cementált részen.
Az OAH korábbi megkeresésünkre azt írta, hogy legalább heti rendszerességgel tartanak ellenőrzéseket az építési területen, közép- és felsővezetői szinten is rendszeres szisztematikus bejárásokat tartanak, emellett szükség szerint további célzott ellenőrzéseket is végez. A most kiadott jegyzőkönyv szerint a Paks II Zrt. naprakészen várja el az e-napló vezetését, a műszaki ellenőr pedig napi szinten végzi az e-napló ellenőrzését.
Az OAH februári határozata leírta azt is, hogy a kivitelező műszaki ellenőre január 17-én és 30-án is bejegyzést tett az e-naplóba. A bejegyzések másolatát közérdekű adatkérésben kértük a Paks II Zrt.-től, de nem kaptuk meg. Válaszuk szerint nem minősülnek adatkezelőnek, ezért nem kötelesek kiadni a kért információkat.
Fülöp Orsolya
Nyitókép: Átlátszó. A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta.