A védelmi ipar bonanzája lenne Trump irreálisnak tűnő európai követelése

2 months 3
ARTICLE AD BOX

Történelmi csúcsot döntött kedden az európai védelmi és repülőgép-ipari részvények árfolyama 4,6 százalékos emelkedéssel.

Előzmények: az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth a Müncheni Biztonsági Konferencián sokadszor elismételte Donald Trump elnök kérését, miszerint az európai NATO-tagállamoknak öt százalékra kellene növelniük az éves GDP-arányos védelmi költségvetésüket.

  • Egyes országok vezetői ma már nem tartják kizártnak a 3 százalékos arány elérését, bár éppenséggel a növelés oka nem az amerikai kérés, inkább az lehet, hogy Amerika visszavonul az európai biztonság garantálásából.

Felülnézet: amennyiben Trump erőteljes, de minden eddigi jel szerint teljesen irracionális kérését minden érintett eminensen betartaná, irdatlan pénzmennyiség zúdulna a védelmi iparágra is.

Számokban: a 32 NATO tagország közül 24 teljesíteti jelenleg a katonai szövetség ma érvényes, 2 százalékos GDP-arányos elvárását. Magyarország tavaly 2,11 százalékot költött a hadseregre.

  • A Mark Rutte NATO főtitkár által a konferencián is javasolt 3 százalék feletti arányt csak Lengyelország, Észtország, az Egyesült Államok, Lettország és Görögország hozza. Korábban az Egyesült Államok volt a listavezető, de tavaly Lengyelország emelkedett ki, 4,12 százalékkal.
  • Minden NATO-tagállam növelte védelmi költségvetéseinek arányát a GDP-n belül 2014 és 2024 között, kivéve az Egyesült Államokat.
  • Igaz, az USA rendelkezik a legnagyobb (1,3 millió tagú) hadsereggel a szövetségben, utánuk Törökország (355 ezer) és Lengyelország (202 ezer) jön a sorban.
  • A NATO 3,8 milliárd angol fontos (1837 milliárd forintos) közös költségvetésébe az Egyesült Államok és Németország adja a legtöbb pénzt, megközelítőleg 600-600 millió fontot.

Magyarországnak 2514 milliárd forinttal kellene megdobnia a védelmi költségvetését az 5 százalék eléréséhez.

  • Az európai uniós NATO-tagállamok védelmi többletköltsége összesen 539,8 milliárd dollárt (516,6 milliárd eurót) tenne ki, ha mindegyik azonnal el akarná érni a Trump-féle 5 százalékos arányt.
chart visualization

The post A védelmi ipar bonanzája lenne Trump irreálisnak tűnő európai követelése first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.

Tovább a teljes bejegyzéshez