- A Harvard Egyetem kutatói a köröm növekedése és az életünk hossza között figyeltek meg összefüggést.
- Fontos dolgokat árul el a körmünk az egészségünkről, a sejtjeink működéséről.
- Meddig élhet, akinek gyorsan nő a körme?
Egyre többen figyelnek tudatosan arra, hogy egészségesen éljenek. Viszont van egy olyan apró dolog, aminek nem igazán tulajdonítottunk eddig jelentőséget a hosszú élettel kapcsolatban: a körmünk növekedése.
Ugyan arról már sok szó esett, hogy a körmünk jelezheti a különböző betegségeket, és a korral hogyan változik a köröm. De mit figyeltek meg a Harvard Egyetem tudósai a köröm növekedése és a hosszú élet összefüggésében?
Tényleg jelzi a körmünk, meddig élünk?
Dr. David Sinclair, a Harvard Egyetem tudósa, az emberi élettartam egyik legismertebb szakértője világszerte. Egyik legfrissebb kutatásában azt vizsgálta, vajon a köröm növekedése árulkodik-e az életünk hosszáról?
A köröm növekedése ugyanis általánosságban is jelzi, milyen az egészségi állapotunk, a sejtjeink működése. „Minél gyorsabban nő a körmünk, annál védettebbek vagyunk a korral járó betegségekkel szemben” – véli a szakértő.
A tanulmány megkülönbözteti a biológiai kort és a valódi életkort. Utóbbi jelenti azt, ami a személyi igazolványunkba van írva, ez az, ahány évesek vagyunk. A biológiai kor a testünk sejtjeinek, szöveteinek állapotára utal. Ezért mondja azt a szakértő, hogy a köröm növekedése megmutatja, valójában mennyi a biológiai korunk.
Tudomány és körömönövekedés
Már 1979-ben is felmerült a gondolat, hogy a köröm növekedése és az élettartam között lehet összefüggés. Egy vizsgálatban több száz önkéntes körmét mérték éveken keresztül, hogy megfigyeljék a köröm növekedését. A vizsgálat eredményei szerint a köröm növekedése lelassul 30 éves kor felett, minden évvel 0,5 százalékkal.
Dr. Sinclair szerint ez azt jelenti, hogy ha gyakrabban kell körmöt vágnunk, mint a korunkbeli embereknek, azt jelzi, hogy mi lassabban öregszünk. „Ahányszor körmöt vágok, mindig azon kezdek gondolkodni, mikor vágtam le legutóbb?” – vallotta be a professzor.
Miért lassulhat a korral a köröm növekedése?
A magyarázat a testünk vérkeringésében rejlik. Ahogy öregszünk, kevesebb tápanyag jut a sejtjeinkhez, mivel romlik a véráramlás a testünkben, így a körmökbe is. Emiatt lelassul a köröm növekedése, ami jelzi, hogy öregszünk.
Honnan tudhatjuk, hogy lassabban öregszünk, mint mások?
- Ha azt tapasztaljuk, hogy gyakrabban vágjuk a körmünket, mint korábban, kifejezetten jó hír.
- Viszont ha lassul a növekedés észrevehetően, annak a jele lehet, hogy felgyorsult a testünk öregedése.
A jó vérkeringés, amit az egészséges étrenddel, rendszeres testmozgással támogathatunk, elősegíti a köröm gyorsabb növekedését. Ez azt is jelzi, hogy általánosságban is lassult a testünk biológiai öregedése, és ez jó hír az élettartamunk szempontjából.
Forrás: Catalunya Press, Fotó: Unsplash
The post A Harvard orvosa elmondta, mit árul el a körmöd növekedése arról, meddig élsz first appeared on Marie Claire.