A fegyvergyártásban is fontos fém kivitelét korlátozza a piacot uraló Kína

3 months 3
ARTICLE AD BOX

Exportkorlátozást vezetett be Kína a volfrámra, amely fontos a fegyvergyártáshoz, és a csúcstechnológiai iparban is alkalmazzák. A kiviteli korlátozás az Egyesült Államok új vámjai elleni kínai válaszlépések része.

Miért fontos ez? A globális volfrámkitermelés 80 százalékát Kína adja. A rendkívül sűrű fémet páncéltörő lőszerek és chipek gyártásához is használják.

Alulnézet: a hír hatására a kanadai Almonty volfrámbányászati cég részvényeinek értéke 41 százalékkal emelkedett két nap alatt. „A gazdaság, a gyártósorok, a védelempolitika számára is kulcsfontosságú a volfrám, miközben Oroszország, Kína és Észak-Korea adja a termelés 90 százalékát” – mondta Lewis Black, a cég ügyvezetője a Bloombergnek.

  • Az Almonty Portugália mellett Dél-Koreában tervez bányát nyitni két hónapon belül, ahol évente 2500 tonna volfrámot tud bányászni.

Felülnézet: az Egyesült Államok mindenképpen behozatalra szorul, mert nincs működő volfrámbányája, és Németország, valamint Japán is sokat vásárol Kínától ebből a fémből.

  • Kína korábban betiltotta a volfrám behozatalát, de ha feloldaná az embargót, akkor még nehezebb helyzetbe hozhatja a többi országot, hiszen további készleteket is felvásárolhat.
chart visualization

Tágabb kontextus: Kína több fronton válaszolt a régi és az új amerikai elnök Kína elleni kereskedelmi intézkedéseire. Február 10-től életbe lép a nyersolajra és a mezőgazdasági termékekre vonatkozó 10 százalékos, valamint az energiahordozókra, például szénre és a cseppfolyósított földgázra vonatkozó 15 százalékos vám.

  • Peking feketelistára helyezte a Calvin Klein és a Tommy Hilfiger márkák anyavállalatát, a PVH konszernt is.
  • Már decemberben tilalmat vezettek be három, az elektronikai gyártásban kulcsfontosságú nyersanyag, a gallium, a germánium és az antimon amerikai exportjára. Ezeket az anyagokat a haditechnikában is alkalmazzák: a félvezetők mellett infravörös eszközök, optikai kábelek és napelemek gyártásához is szükségesek.
  • A feldolgozott gallium 98,8 százalékát Kínában állítják elő, és a feldolgozott germánium globális piacán is 59 százalékos a távol-keleti ország részesedése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRégen az ipar miatt kellettek, most már a zsarolásról szólnak Trump vámemeléseiAz új elnök amerikai piachoz való hozzáférésen keresztül próbálja érvényesíteni politikai érdekeit a világban. Ez tartós bizonytalanságot okoz az exportfüggő gazdaságoknak, beleértve Magyarországot is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegvalósuló összeesküvés-elmélet? Ukrán érdek, hogy menjenek bányászni amerikai cégekÚgy tűnik, mintha kiárusítaná országát az ukrán elnök, de a szóban forgó lelőhelyek vagy orosz megszállás alá kerültek, vagy tőke és szaktudás kell a kiaknázásukhoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKiosztott még néhány kokit és sallert Biden KínánakTechnológiai vasfüggöny formálódik az Egyesült Államok és Kína között, és ha Trump nem vált irányt, az a magyar gazdaságnak is fájhat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína már készíti az ellencsapást a kereskedelmi háborúbanPeking az ellátási láncok elfojtásával és nyugati cégek elleni vizsgálatokkal jelezte, hogy Biden és Trump fenyegetései nem maradnak válasz nélkül.

The post A fegyvergyártásban is fontos fém kivitelét korlátozza a piacot uraló Kína first appeared on G7 - Gazdasági sztorik érthetően.

Tovább a teljes bejegyzéshez