Idén is összefoglaltuk az év legemlékezetesebb pillanatait – volt itt minden, mint a búcsúban: összeomló processzorok, trollgyárat üzemeltető AI, Elon Musk, aki megint felborította a piacokat. De a Bitcoin is áttörte a 100 ezret, az NVIDIA pedig már konkrétan a holdról is látszik. Lássuk, hogy miről szólt ez az év!
1. Processzordráma élőben
Februárban robbant a hír, hogy az Intel 13. és 14. generációs „K” szériás processzorai – amiket ugye nem arra találtak ki, hogy cicás mémeket böngésszünk velük – a túlzott terhelés alatt hajlamosak összeomlani. A gond a túlzott feszültségfelvétel volt. Az Intel BIOS-frissítésekkel és garanciabővítéssel próbálta menteni a helyzetet. Ez sem lett az ő évük!
2. Elon Musk bejelentkezett az AI-trónért (is)
Márciusban Musk azt állította, hogy a Grok chatbotja „intelligensebb, mint bármi más, amit eddig láttunk”. Spoiler: nem. De azért elég menő, hogy rekordidő alatt építettek hozzá egy gigantikus AI-betanítórendszert, amelyben 100 ezer Nvidia H100 GPU dübörög. Musk stílusosan ismét felborította a piacokat.
3. Az év kiberkatasztrófája
Júliusban a CrowdStrike hibás szoftverfrissítése globális informatikai káoszt okozott, leállítva légitársaságokat, bankokat és számos egyéb szolgáltatást. Később az ügyfeleiket 10 dolláros Uber Eats utalványokkal próbálták kiengesztelni, de ezek egy része még csak nem is működött. Az eredmény? Újabb óriási felháborodás, újabb bocsánatkérés. Lehetne ennél tragikomikusabbat írni? Aligha!
4. Igazi fizetett trollok? Ugyan!
Idén valósággal ellepték a közösségi médiát az AI generálta trollok és kommentjeik. És a gépek egyre jobbak: meggyőzően vitáznak, érvelnek, sőt, néha már-már emberien szitkozódnak. Pár év, és lehetetlenség lesz megmondani, ki rejtőzik az írások és a tökéletes kamuprofilok mögött. És mit mondanak az ipari mennyiségben gyártott kamuprofilokról az érintett cégek? Nem érdemes törölni ezeket, legfeljebb címkézni. Már ha egyáltalán megtaláljuk őket.
5. Francia rémálom
Az Ubisoftot heves támadások érték, hogy túl sokat foglalkoznak az identitáspolitikával. Az biztos, hogy a Star Wars Outlaws egyelőre gyengén teljesít, és az is, hogy a 2025-re halasztott Assassin’s Creed Shadows tájáról sem érkeznek épp jó hírek. Kínai befektetői már be is jelentkeztek a tőzsdén megroppant cégre. Örök tanulság: ha a többség fejcsóválva néz rád, lehet, hogy rossz kottából játszol.
6. Elstartoltak a robottaxik
Az Alphabet Waymo az USA nagyvárosaiban, a Baidu Apollo Go pedig Kínában dobta be az automata robottaxijait a forgalomba. Persze ezek az autók néha még úgy viselkednek, mint egy kezdő sofőr: forgalmat blokkolnak, elbizonytalanodnak, vagy csak egyszerűen nem tudják, hogy merre van az előre. De már léteznek, több száz ilyen autó van, és egyre olcsóbbak. A jövő elkezdődött!
7. Üdv a 2 nm-es világban!
A TSMC idén júliusban megkezdte a 2 nm-es chipek kísérleti gyártását, a tömeggyártást 2025-re tervezik. Az Apple és a Qualcomm már türelmetlenül toporog a technológia körül. Az Intel viszont megpróbálná átugrani ezt a lépcsőt, de a 18 angströmös (18A) megoldásukkal egyelőre még elég komoly csúszásban vannak.
8. A bitcoin áttörte a 100 ezret!
A BTC december 5-én először lépte át a 100 000 dolláros lélektani határt. Most mindenki azt találgatja, meddig emelkedhet még az árfolyam. Bár egy jelentősebb korrekció sem kizárt január 18-án ennek egyelőre még nincs jele. Az aktuális árfolyam: 103 105 dollár.
9. Bakelit lemezek reneszánsza
A bakelitlemezek népszerűsége tovább nőtt: Taylor Swift áprilisban rekordot döntött a „The Tortured Poets Department” című albumával, amelyből három nap alatt 700 000 (!) vinyl példány kelt el.
10. Felrobbant az NVIDIA – persze csak a tőzsdén!
Az NVIDIA valósággal letarolta a piacot: 2024-ben a világ egyik legértékesebb vállalatává avanzsált, miután piaci értéke elérte a 3,334 billió dollárt (ez körülbelül 1 298 000 milliárd forint). A generatív AI iránti kereslet az egekben van, az NVIDIA adatközponti üzletága pedig szinte pénznyomdaként működik. A befektetők boldogok, a versenytársak kevésbé.
The post A 10 legnagyobb IT-botrány és -hír appeared first on Chip Online.